

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.002 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 Ω |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 1.2954 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Yes |
| Frequency | 16 MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Frequency Tolerance | 20 ppm |
| Load Capacitance | 18 pF |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Accuracy | 0.002 % |
| Series Resistance | 60 Ω |
| Schedule B | 8541600025 |
| Operating Mode | Fundamental |
| Height - Seated (Max) | 1.3 mm |
| Drive Level | 1 µW |
Stock: 8756
Distributors
pcbx
Unit Price$0.60101
Ext.Price$0.60101
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.60101 | $0.60101 |
| 10 | $0.47790 | $4.77900 |
| 25 | $0.46578 | $11.64450 |
| 50 | $0.45397 | $22.69850 |
| 100 | $0.43943 | $43.94300 |
| 300 | $0.40887 | $122.66100 |
| 500 | $0.38044 | $190.22000 |
| 1000 | $0.27614 | $276.14000 |
